Arch Grub Kurulumu ve Overlay Hatası

Merhaba Arkadaşlar,

Daha önce burada(Grub Rescue Hatası ve Çözümü) ile ilgili paylaştığım yazının sonrasında bu yazıyı da yazma gereği duydum.İsterseniz hiç o hatayı düzeltmeye çalışmadan direk Grub kurulumuda yapabilirsiniz sıfırdan ya da Grub konusunda yaşadığınız bir problemden dolayı yeniden kurma gereği duyabilirsiniz.Bu işlemi nasıl yapacağız peki?

Öncelikle Arch tabanlı herhangi bir dağıtımı(önerim Manjaro) USB'ye bootable olarak yazıp USB'den başlatıyoruz bilgisayarı. Buradan sonra Terminal ekranında "sudo su" komutu ile root yetkisi alıp bilgisayarda yüklü olan işletim sistemlerine ve bu işletim sistemlerinin hangi partitionlarda yüklü olduğuna bakıyoruz.

# os-prober
/dev/sdaX: Linux bla bla
şeklinde bir çıktı alıyoruz ve Arch dağıtımımızın hangi partition üzerinde kurulu olduğunu görüyoruz.Buradan sonra grub kurulumunu yapmak için bu komut yeterli olacaktır.
# grub-install /dev/sda
Yazıyı yazma amacımda tam burası zaten.Bu komutu verdiğinizde USB üzerinde olduğunuz için size;
grub-install failed to get canonical path of overlay
böyle bir hata mesajı verecektir.Bu hata mesajının sebebi Linux dağıtımınızı tanıyamamış olması.Bunu düzeltmek için de, Linux'unuzun yüklü olduğu partition'ı bilgisayarınıza mount edip "--root-directory" parametresi ile tanıtmalısınız.Öncelikle partition'ı mount etmek için /mnt altında(tercihen /home gibi farklı bir dizinde olabilir) bir klasör açıp mount edebilirsiniz.
# mkdir /mnt/linux

mount /dev/sdaX /mnt/linux

Şimdi grub kurulumunu tekrar deneyelim;

# grub-install --root-directory=/mnt/linux /dev/sda
Burada da şöyle bir hata alabilirsiniz;
Installing for i386-pc platform.
grub-install: warning: this GPT partition label contains no BIOS Boot Partition; embedding won't be possible.
grub-install: warning: Embedding is not possible. GRUB can only be installed in this setup by using blocklists. However, blocklists are UNRELIABLE and their use is discouraged..
grub-install: error: will not proceed with blocklists.
Şu yazıyı tek yazma amacım şu hatalar zaten (: Burada ki hatayı da şu şekilde çözebilirsiniz;
# parted /dev/sda set 1 bios_grub on
Son olarak tekrardan Grub İnstall;
# grub-install --root-directory=/mnt/linux /dev/sda
Installing for i386-pc platform.
Installation finished. No error reported.
Ve mutlu son (:

Umarım faydalı olmuştur, kolay gelsin..


Tags: arch, error: will not proceed with blocklists, failed to get canonical path of overlay, gpt partition error, grub, grub-install, overlay, root-directory