Python'da Manuel Olarak Modül Kurmak

Merhaba Arkadaşlar.. Python'da ek bir araç kullanmadan manuel olarak modül kurmayı göstericem size.Pip bazen işinizi görmeyebilir PyPI dışında başka platformlardan da indirmek zorunda kalabilirsiniz bazen modüllerinizi, bu yüzden nasıl kurulum yapılacağını bilmek gerekir.Windows'ta genelde executable bi dosya ile direk kurulum verilir fakat Linux'ta durum biraz daha farklı ne yazık ki.Lafı uzatmadan python modüllerini manuel olarak nasıl kurabileceğinizi göstereyim size.

Öncelikle modülü '.zip', '.rar' veya '.tar.gz' şeklinde indirdikten sonra içindeki dosyaları herhangi bir klasöre çıkarıyoruz. Daha sonra terminal üzerinden dizine geçiş yapalım.

Photo

Modülü masaüstüne çıkardım ben.Burda cd komutuyla önce Masaüstüne sonra modülün kurulum dosyalarının olduğu 'html-1.16' dizinine geçtim.Burada kurulum için gereken setup.py dosyamız bulunuyor.Bunu önce build edip daha sonrada kurucaz.Ama öncelikle 'sudo su' komutu ile root konumuna gelmeniz gerekmektedir, her uygulamayı kurarken yaptığımız gibi.

Photo

Komutların karışmaması için yazdığım iki komutu altına çizerek gösterdim.

$ python setup.py build
$ sudo python setup.py install
Komutlarından sonra kurulum tamamlanıyor.Son olarakta kütüphanemizi çalışıyor mu diye kontrol edelim;

Photo

Gördüğünüz gibi sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Kolay gelsin...


Tags: html modülü, pyseries, python, python modül kurma, python setup.py